İtalya şehirleri hakkında eminiz ki çok fazla gezi yazısı okudunuz, yeri geldi yeni yerler keşfettiniz, yeri geldi zaten gezdiğiniz yerler hakkında daha fazla şey öğrendiniz. Biz, İtalya seyahati planlayanlar için daha da yararlı ne yapabiliriz diye düşündük ve tecrübelerimize dayanarak birkaç (!) tavsiye vermek istedik. Deneyimlemiş olanlar için güzel bir anı, ilk defa duyanlar için ise tabiri caizse nokta atışı yaptığımız, İtalya hakkında kısa bilgiler vermek amaçlı hazırladığımız yazıyı beğeneceğinizden eminiz.

 

Turistler için her zaman en gözde ülkelerden olan İtalya yemekleri ile de gönülleri fethediyor. 1888 yılından beri Milano’da hizmet veren Luini’de panzerotti yiyin. (Kapısında uzun bir kuyruk olacak, sabredin ve bekleyin!)

 

Klasik İtalya Turuna (Roma, Floransa, Venedik) katılıp Floransa’ya sadece yarım gün ayırmayın! En az Roma ve Venedik kadar ilgiyi hak eden bu şehirde daha çok vakit geçirin.

 

Bir Roma klasiği olsa da, Aşk Çeşmesi’ne para atmayın. (Tabi istiyorsanız yine atın ama bunu yaparak dileğinizin gerçekleşmesi biraz uzak ihtimal)

 

Tarihi İtalya şehirlerinden, Verona’ya gidin ve Erbe Meydanı’na çok yakın olan Juliet’in Evi’ni ziyaret edin.

 

En turistik İtalya şehirlerinden Cinque Terra’ya gitmek istiyorsanız araba kiralamayın, trenle gidin. (Şehre yaklaşırken, 4 saate yakın trafikte kalmanız yüksek olasılık)

 

Venedik te acıktığınız zaman gördüğünüz ilk meydan kafesine girmeyin. Ara sokaklarda keşfe çıkın; enfes pizzalar hem lezzetli, hem çok ucuz hem de İtalyan yemek kültürü bunu gerektiriyor.

 

Napoli güvensiz bir şehir diyenlere inanmayın; yerliler turistlerin İtalya ekonomisine katkısının farkında ve hiçbiri buna zarar verme niyetinde değil. İtalya gece hayatının en hızlı attığı şehirlerden biri olduğunu da söyleyeyim.

 

Napoli’ye kadar gittiyseniz, buradan ünlü İtalyan adası Capri’ye feribotla gidin ve turkuaz suların tadını çıkarın.

 

Milano’nun en gözde alışveriş merkezlerinden Rinascente’nin-Duomo’nun hemen yanında- akşamüstü aperitivo’larına katılın. (Mutlaka Spritz için)

 

İtalya’nın başkenti Roma’ya gitmişken Vatikan’a uğramamak olmaz. Papa tarafından “kutsanmak” ve ilginç vaazına canlı şahit olmak için, Vatikan’a Çarşamba günü gidin!

Daha az para harcamak istiyorsanız İtalya’da gece trenlerini kullanın. İtalya’da şehirlerarası ulaşım için çoğu yerli de bu şekilde hareket ediyor. Hem daha ucuz (İtalya otoban ücretleri oldukça yüksek) ve güvenli bir şekilde, hem de otel parası ödemeden seyahat edin.

 

Eğer sahil şehirlerine gitmeyeceksiniz, İtalya’ya yazın, özellikle temmuz ayında, ziyaret etmeyin. Şehir merkezlerinde sivrisinek istilasına uğrayabilirsiniz!

 

Roma’ya gittiğiniz ilk gün, müze kartı Roma Museum Pass satın alın. Şehirde binlerce tarihi yapı var ve hepsini gezmek isteyeceksiniz!

 

Como’ya gitmeye karar verdiyseniz, Como Gölü kıyısında yer alan Bellagio kasabasını mutlaka ziyaret edin. İtalya Como turunuzun en unutulmaz parçası olacaktır.

 

Ve lütfen Pisa Kulesi’ni iterken poz vermeyin.